Regulamin Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żyrardowie
§ 1
- Miejskie Przedszkole nr 2 w Żyrardowie jest przedszkolem publicznym.
- Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.30 do 17.00
- Przyprowadzanie dzieci do Przedszkola odbywa się w godzinach od 6.30do 8.30.
- Odbiór dzieci z przedszkola odbywa się od godziny 15.00. do 17.00. W szczególnych sytuacjach dziecko może być odbierane po godzinie 14.00 tj. po czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej.
- Przedszkole jest czynne przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku.
- w czasie pracy z dziećmi w przedszkolu przebywają tylko osoby zatrudnione w przedszkolu
§ 2
- Do przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 lat.
- W szczególnie uzasadnionym przypadku dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, lub któremu odroczono obowiązek szkolny może uczęszczać do przedszkola nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym w którym kończy 10 lat.
§ 3
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci z Gminy Żyrardów.
- Zgłoszenia dziecka do przedszkola dokonują rodzice (prawni opiekunowie), w marcu każdego roku, poprzez pobranie, wypełnienie i złożenie w określonym terminie „Karty zgłoszenia dziecka do przedszkola”.
- rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola składają Deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego w przedszkolu w terminie w terminie 7 dni poprzedzających rekrutację.
- Termin zgłaszania dzieci do przedszkola jest określany każdego roku przez Organ prowadzący przedszkole.
- Karty można pobrać z:
- przedszkola.
- ze strony internetowej Miasta w Żyrardowie,
- Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza się co roku , na kolejny rok szkolny na wolne miejsca. Postępowanie zgodnie z art.20a ust. 6 ustawy można przeprowadzać z wykorzystaniem systemów informatycznych.
- Przyjęcia dzieci do przedszkola dokonuje Komisja Rekrutacyjna powoływana przez dyrektora przedszkola.
- Po ogłoszeniu listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola rodzice zobowiązani są do zawarcia w określonym terminie z dyrektorem przedszkola umowy w sprawie świadczenia usług w zakresie wychowania przedszkolnego na dany rok szkolny.
§ 4
- Przerwa wakacyjna trwa dwa miesiące 2 miesiące lipiec- sierpień. W czasie przerwy wakacyjnej czynne jest przedszkole dyżurujące. Wykaz placówek, które w danym roku pełnią dyżur wakacyjny jest podawany do wiadomości rodziców na tablicy informacyjnej. Zapisu na dyżur dokonują rodzice (prawni opiekunowie) u wychowawców grup w terminie do 15 czerwca każdego roku. Opłaty za pobyt w przedszkolu dyżurującym wnosi się w przedszkolu, które pełni dyżur, w pierwszym dniu danego miesiąca.
§ 5
- Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Czas realizacji podstawy programowej ustala organ prowadzący, nie krótszy niż 5 godzin dziennie i odbywa się w godzinach od 9.00 do 14.00.
- Rodzice zobowiązani są do ponoszenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole w czasie przekraczającym realizację podstawy programowej, w którym jest ona realizowana. Opłata za jedną godzinę powyżej podstawy programowej nie może być wyższa niż 1 zł.
- Rodzice ponoszą opłatę za wyżywienie dzieci w zakresie ustalonej dziennej stawki żywieniowej.
- Wysokość stawki żywieniowej ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym. Wysokość stawki żywieniowej zależy od cen artykułów spożywczych oraz obowiązujących norm żywieniowych dzieci.
- Rodzice, których sytuacja materialna jest szczególnie trudna i spełniają warunki Ustawy o pomocy społecznej mogą ubiegać się o pokrycie kosztów wyżywienia dziecka z funduszy celowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
§ 6
- Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w przypadku:
- nie uiszczenia przez rodziców (prawnych opiekunów) opłaty za korzystanie z przedszkola przez jeden miesiąc.
- Braku informacji o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu przez jeden miesiąc.
- Podania przez rodziców (prawnych opiekunów) nieprawdziwych danych w karcie zgłoszenia dziecka do przedszkola.
- Nie podpisania z dyrektorem umowy na świadczenie usług w zakresie wychowania przedszkolnego.
§ 7
- Dzieci powinny być przyprowadzane do przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub inne pełnoletnie osoby zapewniające im pełne bezpieczeństwo.
- Dzieci muszą być odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub inne pełnoletnie osoby upoważnione przez nich na piśmie.
- Rodzice (prawni opiekunowie) przyjmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego przez upoważnioną osobę.
- Dzieci przyprowadzane do przedszkola muszą być zdrowe. O chorobie dziecka rodzice informują przedszkole.
- Po każdej przebytej przez dziecko chorobie zakaźnej rodzice zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola.
§ 8
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola mają prawo do:
- Znajomości podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
- Znajomości zadań dydaktyczno-wychowawczych realizowanych w grupie na każdy miesiąc .
- Otrzymania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu lub poprzez skierowanie dziecka do specjalisty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
- Uczestnictwa w zajęciach otwartych prowadzonych w przedszkolu, w dniach otwartych, w zebraniach i uroczystościach przygotowywanych dla rodziców danej grupy, zgodnie z przedstawionym rodzicom harmonogramem.
- Otrzymywania informacji o dziecku i jego postępach edukacyjnych, wychowawczych w czasie zebrań grupowych czy rozmów indywidualnych w dni otwarte.
§ 9
- Regulamin obowiązuje z dniem podpisania.
Metryka
- opublikował: Katarzyna Kiełczewskadata publikacji: 2014-05-18 20:25
- zmodyfikował: Katarzyna Kiełczewskaostatnia modyfikacja: 2014-05-18 20:26